Investovanie je proces využívania peňazí na nákup rôznych aktív, s cieľom dosiahnuť ich vyššiu kúpnu silu v budúcnosti. Tieto aktíva môžu zahŕňať akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti, komodity alebo iné finančné nástroje.
Základnou myšlienkou investovania je, že ak sa použije správna stratégia a dodrží sa potrebný časový horizont, investície by mali zabezpečiť výnosy, ktoré nielen chránia peniaze pred infláciou, ale v dlhodobom horizonte ju radikálne prekonávajú. Je to teda vedomé vzdanie sa kúpnej sily teraz s cieľom nárastu kúpnej sily v budúcnosti.
Ľudia si pojmy šetrenie a investovanie často zamieňajú, sú to však dve rôzne stratégie finančného plánovania. Každý z týchto prístupov má svoje miesto vo finančnom živote, ale ich ciele a spôsoby fungovania sú odlišné.
Šetrenie
Šetrenie je odkladanie peňazí, aby boli dostupné v prípade potreby. Úspory sú väčšinou bezpečne uložené na bankovom účte, kde sú dostupné takmer kedykoľvek. Cieľom šetrenia je zabezpečiť likviditu – teda možnosť rýchleho prístupu k hotovosti na pokrytie nečakaných výdavkov alebo krátkodobých cieľov.
Podľa môjho názoru by sa mal jednotlivec alebo rodina naučiť najskôr šetriť, až potom začať investovať do rizikovejších aktív.
Investovanie
Investovanie znamená vložiť peniaze do aktív s cieľom dosiahnuť vyšší výnos v dlhšom období. Na rozdiel od šetrenia, investovanie zahŕňa vyššie riziko, ale aj potenciál na vyššie výnosy.
Príklad rozdielu:
Ak si sporíte peniaze na bežnom účte, vaše peniaze sa nezhodnocujú vôbec. Máte však okamžite peniaze k dispozícii a ich hodnota sa nemení. Na sporiacom účte v banke už máte určité zhodnotenie, avšak je to väčšinou menej ako 1% ročne.
Na druhej strane, ak investujete do ETF fondov naviazaných na široko diverzifikovaný akciový index, je veľká pravdepodobnosť, že v dlhodobom horizonte dosiahnete výnosy 7% až 10% ročne. Avšak hodnota vašich investícii bude určite kolísať, v priebehu jedného roka môže klesnúť aj vzrásť o 20%.