
V treťom štvrťroku posilnili americké akcie merané indexom S&P500 o viac ako 5%. Index mapujúci celosvetový akciový trh MSCI World, ktorý pozostáva z viac ako 2000 jednotlivých firiem vzrástol o 5,77% a index pozostávajúci z 50 Európskych Blue Chips – Euro Stoxx50 takisto vzrástol o 1,43%.
Akcie si počas štvrťroka zažili krátkodobé turbulencie, napriek tomu index S&P500 dosiahol v priebehu štvrťroka 12 krát nové historické maximum. V priebehu prvých troch kvartálov roka 2024 sa táto udalosť zopakovala až 43 krát.
Výnosy štátnych dlhopisov počas kvartálu výraznejšie klesali, tým sa zlacňuje financovanie nového dlhu rozvinutých krajín. Cena ropy výrazne poklesla (o 17%) a zakončila kvartál na cene okolo 70 amerických dolárov za barel. Bitcoin netradične nezaznamenával počas štvrťroka veľké cenové výkyvy a 30. septembra zakončil na takmer rovnakej cene ako 30. júna.
Úrokové sadzby na hypotékach budú klesať
Finančné trhy boli pomerne pokojné a čaká sa na výsledky novembrových volieb v USA. Výnimkou bola krátka panika na prelome júla a augusta (pozri nižšie). Výrazne klesajú výnosy dlhopisov, čím sa zlacňuje financovanie nového dlhu. Slovenské 5 ročné štátne dlhopisy majú yield 2,55%. Za tri mesiace sa na túto úroveň znížil z 3,14%. Toto by malo tlačiť na poklesy úrokov na hypotékach. Samozrejme na to vplývajú aj iné faktory ako konkurenčné prostredie na bankovom trhu, politická situácia a príslušná legislatíva, či trhové očakávania. Avšak pri výnose z 5 ročných štátnych dlhopisov 2,55% a priemernej úrokovej sadzby nových úverov pre domácnosti s fixáciou 1 až 5 rokov 4,14%, je len otázkou času kedy komerčné banky začnú znižovať úrokové sadzby aby si zvýšili svoj podiel na trhu.
Aby sme ostali v obraze, vyberám pár z môjho pohľadu dôležitých udalostí z prostredia finančných trhov v treťom kvartáli 2024:
Krátka panika na prelome júla s augustom
Japonský index Nikkei 225 klesol medzi 16. júlom. a 5. augustom o 19,7%. Americký S&P500 klesol od maxím z polovičky júla o 8,5% a Nasdaq100 o viac ako 12%.

Navyše, Cboe Volatility Index (VIX), ktorý meria volatilitu trhu, dramaticky vzrástol. Vystúpil z približne 17 na konci júla na 23 v piatok 2. augusta a potom dosiahol vrchol nad 65 v pondelok 5. augusta ráno. Do konca obchodného dňa sa ustálil na hodnote 38,6, čo je jeho najvyššia zatváracia hodnota od roku 2020.
Čo to spôsobilo ?
Predovšetkým pár makroekonomických údajov naznačujúcich recesiu v USA. US Labor Department zverejnilo, že non-farm payrolls (Prírastok zamestnancov v ekonomike okrem sektoru poľnohospodárstva a pár ďaľších menších skupín) vzrástli za mesiac len o 114 000, čo bolo výrazne pod očakávaniami a zároveň pokles oproti revidovaným júnovým údajom. Tento pomalý rast pracovných miest, spolu so zvýšením miery nezamestnanosti na 4,3 % – najvyššej od októbra 2021 – signalizoval možné problémy pre ekonomiku.
Navyše, neočakávané zvýšenie úrokových sadzieb v Japonsku ešte viac prispelo k volatilite trhu. Rozhodnutie Bank of Japan zvýšiť sadzby o 15 bázických bodov – na 0,25 % z takmer nuly – narušilo tzv. „carry trade“. Táto stratégia, ktorá zahŕňa požičiavanie si za nízke úroky v Japonsku a investovanie do výnosnejších aktív v zahraničí, bola obľúbená medzi investormi, ktorí sa snažili profitovať z rozdielu v úrokových sadzbách.
Zvýšenie sadzieb, v kombinácii s očakávaniami zníženia sadzieb zo strany FEDu, viedlo k posilneniu jenu (zo 160 USD/JPY na 145 USD/JPY) a výpredajom na trhoch, keďže obchodníci čelili margin callom. Tento súbeh faktorov poukázal na mieru citlivosti finančných trhov na medzinárodné ekonomické signály, čo viedlo k rozsiahlym poklesom naprieč hlavnými akciovými indexmi.
Buffet predáva veľkú časť Apple
Warren Buffett prekvapil trhy, keď v druhom štvrťroku 2024 predal takmer polovicu svojho podielu v Apple, čím znížil hodnotu tejto investície v portfóliu Berkshire Hathaway na 84,2 miliardy dolárov. Aj po predaji však Apple ostáva najväčšou akciovou pozíciou Berkshire. Berkshire stále drží 400 miliónov akcií v Apple. Buffett naznačil, že dôvodom predaja sú daňové dôvody, rozsah predaja však naznačuje, že dôvodov môže byť viac – napríklad snaha o zníženie koncentrácie portfólia či vyhodnotenie vysokého ocenenia akcií amerického výrobcu spotrebnej elektroniky.
Zníženie sadzieb centrálnymi bankami
Európska centrálna banka znížila prvý krát svoje kľúčové sadzby od ich navyšovania spôsobeného bojom proti vysokej inflácii. ECB má tri kľúčové sadzby:
Jednodňové refinančné operácie môžu využiť protistrany na čerpanie jednodňovej pôžičky od Eurosystému za úrokovú sadzbu vyššiu ako je úroková sadzba pre hlavné refinančné operácie.
Hlavné refinančné operácie – tu si môžu protistrany (komerčné banky) požičať likviditu od Eurosystému oproti zábezpeke (kolaterálu) na týždeň, za túto vopred stanovenú úrokovú sadzbu.
Jednodňové sterilizačné operácie, tzv. depozitná facilita, môžu protistrany použiť na jednodňový vklad v Eurosystéme za úrokovú sadzbu nižšiu ako je úroková sadzba pre hlavné refinančné operácie.
V priebehu tretieho kvartálu ich znížila dva krát. Najprv 12.6.2024 o 25 bázických bodov (b.b.). Druhý krát 18.9.2024, kedy rozhodla, že rozdiel medzi depozitnou sadzbou a sadzbou pre hlavné refinančné operácie sa zníži z 50 bázických bodov na 15. Tým pádom sadzba pre hlavné refinančné operácie klesla o 60 b.b. a depozitná sadzba o 25 b.b.
Aktuálne si teda vedia komerčné banky požičať od ECB na týždeň za 3,65% p.a. a na deň za 3,90% p.a. za predpokladu, že vedia poskytnúť kolaterál. Navyše si vedia v ECB uložiť nadbytočnú likviditu na deň za 3,5% p.a.
Americká centrálna banka – FED sa rozhodla znížiť cieľové pásmo pre svoju FED Funds Rate z 5,25 – 5,50 % o 50 bázických bodov na 4,75 – 5,00 %.
Lacné čínske akcie
Hang Seng index, ktorý obsahuje 83 najväčších a najlikvidnejších akcií listovaných na burze v Hong Kongu, je od začiatku roka mimo oblasti záujmu zahraničných investorov. Zatiaľ čo americké akcie sú od začiatku roka v pluse viac ako 21%, Hang Seng index bol do začiatku septembra v pluse 5%. Začiatkom septembra prišla však čínska centrálna banka s masívnym monetárnym stimulom (o ktorom som písal tu). Tieto správy vystrelili čínske akcie smerom nahor o 30%. Aj po tomto raste sa obchodujú stále na veľmi nízkych násobkoch ziskov. Hang Seng sa obchoduje za 12 násobok ročných ziskov spoločností, ktoré sú v ňom obsiahnuté. Zatiaľ čo S&P500 sa obchoduje za 28 násobok ziskov. To je samozrejme spôsobené viacerými faktormi, ako sú transparentnosť firiem, veľkosť trhu, štruktúra spoločností a podobne. Napriek tomu je tento rozdiel podľa môjho názoru veľký a rád by som naň upozornil.
Na záver vám len odporučím veľa šťastia na trhoch a investujte opatrne.
S pozdravom,
Ing. Miroslav Mesároš.
Zdroje: NBS, ECB, FED, CBOE, Investopedia, Bureau of Labour Statistics, Bank of Japan, CNBC, Miroslav Mesároš